Конспект «Көз. Икмәк.»
Максат: балаларны икмәк ничек өстәлгә килгәне белән таныштырырга.
Задачи:
1. Образовательные
· Балаларны икмәк үстерү чаралары белән таныштырырга;
· Кырда эшләгән кешеләрнең хезмәтенә игътибар итү;
· грамматик телне баету (күплек сан ясау);
2. Корреционно – развивающие
· логиканы үстерү;
· вак моториканы үстерү;
· артикуляцион моториканы үстерү;
· фонематик ишетүне үстерү;
3. Воспитательные
· Балаларда кырда эшләүче кешеләрнең хезмәтенә карата хөрмәт уяту, икмәккә карата сакчыл мөнәсәбәт уяту.
Материал: рәсемнәр, төрле икмәк, сушки, печенье, икмәк үстерү схемасы, пластелин.
I. Оргмомент:
- Исәнмесез, балалар! Әйдәгез, барыгызда басыгыз, бер – беребезгә карагыз һәм елмаегыз!
- Утырыгыз! Ә хәзер үзегезнең көзгеләрегезне алыгыз. Хәзер без сезнең белән телләребез белән уйнап алабыз. (“Волшебный язычок” күнегүсе)
II. Кереш
- Балалар, мин сезгә хәзер табышмак әйтәм. Ә сез аның җавабын табарга тырышыгыз.
(икмәк)
-Икмәк.
-Дөрес, икмәк.
III. Тема белән танышу
Тәрбияче поднос өстеннән салфетканы ала, поднос эчендә выставка: арыш ипи, батон, сушки, вафли, печенье.
- Безнең өстәләрдә һәркөн ипи бар. Ә ипине ничек ясаганнарын кем белә?
- Камырдан, оннан.
- Дөрес, оннан. Бодай орлыгыннан бодай оны ясыйлар. Ашлыклардан он ясар өчен, бик күп хезмәт тотарга вәҗеп. Баштан арыш һәм бодайны үстерәләр, аннары уңыш җыялар. Шуның белән игенчеләр шөгыльләнәләр. Ә менә нинди эш икәнен безгә ачыкларга кирәк.
- Баштан игенчеләр туфракны чәчүгә хәзерлиләр. Көзен махсус машиналар кырларга ашламалар кертәләр. Аннары тракторлар белән җирне сөрәләр, ашламаны җир белән болгаталар һәм берьюлы тырмалыйлар - шулай итеп җирне көпшәкләндерәләр. Икмәкне үстерергә һәм җыярга кешеләргә көчле машиналар булышалар. Язын әз генә кар эрегәч һәм җир кибә башлагач кырга чыга трактор. Кем йөртә бара аны? (Тракторчы). Ул lтрактор артыннан тимер сабан тарта һәм җирне тирән сөрә. Хәзер чәчәргә башларга мөмкин. Тракторга чәчкечләр беркетәләр һәм бодайларны туфракка тигез, пөхтә, рәтләп яткызалар. Менә бодай керде. Җәй буе ашлыклар башакта пешәләр. Үтә вакыт - ашлыклар пешәләр. Һәм кырга башка машиналар - комбайннар чыга. Алар башакларны кисәләр һәм алардан ашлыкларны тарттыралар. Шул ашлыклар йөк машиналарына коелалар. Машиналар ашлыкны ындырга алып баралар. Анда ашлыкны чистарталар, кояш астында киптерәләр. Ашлыкларның бер өлешен амбарга алып баралар - чәчүлеккә , ә икенче өлешен алып баралар заводка яки тегермәнгә – он ясарга. Ә онны алып баралар икмәк заводына һәм анда хуш исле ипи пешерәләр.
IV. Физминутка
Без уйныйбыз гармунда ,
Шартлатып кул чабабыз.
Башны җиңелчә тирбәтәбез
Кулларны өскә күтәрәбез
Безнең аяклар: тып-тып
Безнең куллар: хлоп-хлоп!
Аска кулларны төшерәбез,
Ял итәбез, ял итәбез.
V. Мелкая моторика.
Балалар пластелиннан ипи ясыйлар.
VI. Дидактик уен « Өченчесе артык»
Балалар алдында икмәк эшләнмәләре һәм җиләк - җимешләр бедән рәсемнәр ята. Балалар артык рәсемне табырга тиеш.
VII. Фонематик ишетүне үстерү.
Балалар икмәк эшләнмәләрен ишеткәч кул чабарга тиеш.
VIII. Нәтиҗә.
Автор: Валиахметова Динара Фаезхановна