Travelling. Transport
Цели: развивать навыки коммуникативной компетенции учащихся в монологичной речи, аудировании и чтении; активизировать употребление лексики по теме, расширять словарный запас; воспитывать потребность расширять свой кругозор; развивать коммуникативную активность на уроке, мотивацию к изучению иностранного языка.
Средства обучения: магнитофонная запись текста «В Вашингтон на поезде»; видеофильм «Следуйте за мной» (Фрагмент «На вокзале»); картинки; плакаты; буклеты; слова на доске; учебник Биболетовой М.З. “EnjoyEnglish” для 6 класса; картинки с текстами, диалогами, грамматическими упражнениями.
План урока:
1. Организационный момент;
2. Контроль домашнего задания;
3. Повторение пройденного материала;
4. Подготовка к введению нового учебного материала;
5. Введение нового учебного материала;
6. Контроль понимания нового учебного материала;
7. Тренировка нового учебного материала;
8. Контроль усвоения нового учебного материала;
9. Закрепление нового учебного материала;
10. Объявление домашнего задания;
11. Подведение итогов урока и оценка работы учащихся.
Ход урока.
План (этапы) урока
Деятельность учителя
Деятельность учеников
Организационный момент
Good morning to everybody, our motto today is “East or West, home is best”. We’re going to speak about traveling and transport, which we use daily.
Good morning.
Изучение нового
материала
(введение нового учебного материала, контроль его понимания, тренировка и контроль усвоения материала).
1. Now you’ll be listening the record “By train to Washington”. Then answer my questions: — When did Richard and Victor arrive at the station?
- Why did they have to check in Richard’s suitcase?
- How had Rich traveled to Washington before?
2. We’re going to watch the part of the film “ on the railway station in Great Britain”. And you’ll compare the work of the railway station in Great Britain and in USA.
3. Almost all people are fond of travelling. It is very inteeresting to see new places, another towns and countries. People may travel either for pleasure or on business. There are various methods of travelling. For me there is nothing like travel by air, it is more comfortable, more convenient and, of coursee, far quicker than any other method. There is none of the dust and dirt of a railway car journey, none of the trouble of changing from train to steamer and then to another train.
And speak about your reports.
You can also use the following words, which you’ll find in the blackboard:
amtrak – название американской железной дороги;
departure – отъезд;
to check in – сдаватьбагаж;
carry – on baggage – ручнаякладь;
non- smokingcar– вагон для некурящих;
destination– место назначения;
downtown – центргорода.
4. Now you’ll be reading the dialogue written in your cards:
- Hello, is that the booking-office?
I want two second-class sleepers on the Sevastopol express on Saturday.
- I’m sorry, but we are all booked up for Saturday. I can let you have a separate compartment in a first-class sleeper on Sunday if you want.
- That’s an express train, isn’t it?
- Yes, it is.
- Two first-class sleepers, then, one upper and one lower berth.
- O’kay. Here are your tickets.
Have a good trip.
- Thanks a lot.
1. Ученикислушаютзаписьтекста“By train to Washington” иответитьнавопросыучителя.For example, they arrived an hour before depature; I checked as it was too big and heavy to take into the car as carry-on baggage.2. Просмотр фрагмента фильма «На вокзале в Британии». После просмотра учащиеся сравнивают работу железной дороги в Великобритании и США.3. 2-3 ученика рассказывают о своем любимом виде транспорта. Докладыбылиподготовленызаранее.For example, many people like to travel by car. It is interesting too, because you can see many things in a short time, you can stop when and where you like, you do not have to buy tickets or carry your suitcases.4. Ученики читают по парам диалог.
Закрепление материала
Please, repeat these words: to travel; by train; by plane (air); by ship (sea); by car; on foot; to book tickets; a passenger; a passenger car; a sleeper; a first-class sleeper; a railroad station; an information bureau; to weigh.
Ученики произносят слова и словосочетания за учителем хором.
Задание на дом
Your hometask is Ex. 21, 27, p. 85-87 from Biboletova M.Z. Learn new words, we’ll have dictation. Your marks today are. Now the lesson is over. Thank you.
Good bye.
Автор: Голкова Оксана Ивановна