План урока по казахскому языку в 5 классе на тему: "Бейбітшілік құсы"
Бөлім: Қазақстандағы жан-жануарлар мен өсімдіктер әлемі
Мектеп: «№1 Ертіс ЖОББМ»
Күні:
Мұғалім: Кенжебаева Қарлығаш Берікболқызы
Сынып: 5
Қатысқаны:
Қатыспағаны:
Сабақтың тақырыбы
Бейбітшілік құсы
Оқу мақсаты
Ресми стильдің тілдік ерекшеліктері мен талаптарын дұрыс қолдана отырып, хат жазу (Ж1);
Ауызша сөйлем құрауда қазақ тіліндегі төл дыбыстардың дыбысталуын, үндестік заңын ескеріп айту (А3).
Сабақтың мақсаты
Барлық оқушылар орындай алады:
Ресми стильдің тілдік ерекшеліктері мен талаптарын дұрыс қолдана отырып, хат жазады;
Ауызша сөйлем құрауда қазақ тіліндегі төл дыбыстардың дыбысталуын, үндестік заңын ескеріп айтады.
Оқушылардың көпшілігі орындай алады:
Ресми стильдің тілдік ерекшеліктері мен талаптарын дұрыс қолдана отырып, дұрыстап хат жазады;
Ауызша сөйлем құрауда қазақ тіліндегі төл дыбыстардың дыбысталуын, үндестік заңын ескеріп айтады.
Кейбір оқушылар орындай алады:
Ресми стильдің тілдік ерекшеліктері мен талаптарын дұрыс қолдануын ескере отырып, хат жазуда ойын дұрыс жазады;
Ауызша сөйлемдер құрауда қазақ тіліндегі төл дыбыстардың дыбысталуын кең түрде қамтып, үндестік заңын ескеріп айтады.
Бағалау критерийі
Қазақ тіліндегі төл дыбыстарды дұрыс дыбыстайды, үндестік заңын ескеріп айтады, ресми стильдің тілдік ерекшеліктерін біледі, хат жазудың талаптарын ұстанады.
Дескриптор
. Мәтінде қазақ тілінің төл дыбыстарының дыбысталуын дұрыс айтады;
. Үндестік заңын ескертіп айтады;
Тілдік мақсаттар
Оқушылар орындай алады:
Хат жазуда ауызша мәтіндер құрауда төл дыбыстың дыбысталуын және үндестік заңын орындай алады.
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:
Үйір, Еркегі, ұрғашы, заман, тұмсық, сирақ, үнемі, қанаттанғанша
Диалог құруға арналған пайдалы сөздер мен тіркестер:
Балалық шақ, тіршілік етеді, жұбын жазбайды, қызыл шақа балапан
Талқылауға арналған сұрақтар:
Сен көгершіндерді қолға үйреткенге қалай қарайсың? Сол дұрыс па?
Құндылықтарға баулу
Құстарды аялауға баулу, табиғатты қорғауға, бейбітшілікті сүюге шақыру.
Пәнаралық байланыс
Жаратылыстану
Алдыңғы білім
Ресми стильдің тілдік ерекшеліктері мен талаптарын қолданады, хат жазуда ойынжеткізеді, төл дыбыстарды біледі, үндестік заңын қолданады.
Жоспарланған уақыт
Жоспарланған жаттығу түрлері
Ресурстар
Басы:
10 минут
Ұйымдастыру жұмысы. «Ақ көгершін» әнін тыңдату.
(Балалар көгершін құсы туралы екендігін айтады) Көгершін құсы туралы айтып бер...
Тақырыпқа ену.
Топқа бөлу.
Интербелсенді тақта
Әд.тәсілі: Топтастыру
Ортасы: 25 минут
Жаңа сабаққа шығу.
Көгершінді неге «Бейбітшілік құсы» деп атайды?
Бүгін біз сабақта «Бейбітшілік құсы» көгершін туралы сөйлесеміз.
Мәтінді екі топқа тарату.
Тапсырма:
Тірек сөздер: Үйір, Еркегі, ұрғашы, заман, тұмсық, сирақ, үнемі, қанаттанғанша
Мәтіннен қазақ тіліндегі төл дыбыстары бар сөздерді айтып шығыңдар
Әр топ өзінше алыстағы туысына, көгершінге хат жазып, мына көгершінге береді. (Әр қарама-қарсы топтар қалташаға салған хаттарын оқып береді)
Сөз тіркесі арқылы (Балалық шақ, тіршілік етеді, жұбын жазбайды, қызыл шақа балапан) 4 сөйлем айту
Мәтін
Әд.тәсілі: Сын тұрғысынан ойлау «Миға шабуыл»
Қ.б: «Бағдаршам»
Жаңа сөздер
Әд.тәсілі:Топтасу
Қ.б:«Басбармақ»
Сөздік дәптер
Қ.б:«Шапалақ»
Көгершінге хат салатын қалталы суреті
Әд.тәсілі: Топтасу
Қ.б:«Шапалақ»
Соңы:
10 минут
«Көгершінді» сипаттайтын сөздерді дара диаграммаға түсіріңдер.
Мұғалім оқушыларға сұрақ қояды:
Сен көгершіндерді қолға үйреткенге қалай қарайсың? Сол дұрыс па?
Фломастер
Дара диаграмма
Қ.б. 2 1 тілек
Қ.б: «Шапалақ»
Саралау (қолдау)
Бағалау
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау
Қажетті балаларға қолдану деңгейінде жазба жазуға қажетті пайдалы тіркестерді беру арқылы қолдау көрсету. Ерекше қабілеттілігі бар балаларға қолдауды ұйымдастырамын.
Сабақ кезінде оқушыларға қолдау көрсету мақсатында қалыптастырушы бағалауды «Бағдаршам» тәсілі арқылы жүргіземін. Сол арқылы қажет етіп отырған оқушылар қызыл түсті көтеріп, көмек қажет екендігін білдіреді. Бұл дер кезінде кері байланыс жасауға , қалыптастырушы бағалауды тиімді жүргізуге мүмкіндік береді.
Оқушылар жұппен, жеке жұмыс істеп үнемі қозғалыста болады. Әр оқушыларда кедергі болмау үшін үнемі қолдау жасалып отырады. Психологиялық оң ахуал тудыруға баса назар аударылады.
АКТ-мен байланыс
-
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары мақсатқа бағытталған. Мұны арнайы критерийлер арқылы анықтауға болады. Критерийлерді орындау үшін дескрипторлар анық көрсетілген. Қалыптастырушы бағалауды қажет етеді.
Жалпы бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?
1. Сабақ барысында оқушылардың сабаққа деген қызығушылығын арттыру мақсатында қолданылатын ширату жаттығулары
Тапсырмаларды орындау арқылы көгершіннің «Бейбітшілік құсы» екендігін білді.
2. :«Бейбітшілік құсы» - көгершін арқылы хат жазуды үйренді.
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?
1. Мультфильмдерде не киноларда «Бейбітшілік құсы» көгершін арқылы хат жазып жыберген кезеңді көрсетуге болушы еді.
2. Көгершін барлық елде «Бейбітшілік құсы» символы екендігін тағы да тереңірек айтуға болушы еді.
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекеленген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарды не нәрсеге назар аудару қажет?
Оқушылардың өз ойын еркін жаза білу дағдысын қалыптастыруға арналған шығармашылық жұмыстарды ұсыну. Жекелеген оқушылармен тағы да тақырыпқа байланысты тапсырма беру. Келесі сабақтарда жазылым дағдыларына терең назар аудару керектігіне көзім жетті.
Автор: Кенжебаева Карлыгаш Берикболовна