Степени сравнения прилагательных 4 класс
Тема: Степени сравнения прилагательных
Цели: совершенствование навыков монологической речи, актуализация навыков чтения и диалогической речи, знакомство с правилом образования сравнительной и превосходной степеней прилагательных
Задачи: формировать навыки образования сравнительной и превосходной степеней прилагательных; актуализировать лексико - грамматический материал по теме «Погода»; развивать аудитивные навыки.
Оборудование: карта с названиями городов, проектор, компьютер, аудио запись по теме погода, костюм солнца, ветра; карточки с пропущенными звуками.
ход урока
I Организационный момент
-Good afternoon children (Good afternoon teacher)
-How are you? (We are fine, and you?
-I’m fine, too. What’s day today? (It’s Monday)
-What’s date today? (Today is the 15th of November)
-What’s the weather today? (It’s …/ The weather is …)
-Well done. Today we’ll learn the degrees of comparison of adjectives.
II Фонетическая зарядка
-I hope you are ready for our English lesson. And now it’s time to practice today’s vocabulary. You can see the cards on your tables. You will have two minutes to write the missing sounds.
[h_t] [w_m] [bi_] [_ould] [s_ni] [nai_] [wind_] [r_ni] [sn_i]
Keys: hot, warm, big, cold, snowy, nice, windy, rainy, sunny
III Речевая разминка
- Now look at the map at our board and work in pairs. Ask about the weather in different cities and answer the questions.
(карта Евразии с названиями некоторых городов – St. Petersburg, Rome, Berlin, London, Omsk, Krasnodar, Paris, Moscow)
- What’s the weather like in …?
- It’s … . (cloudy, sunny, windy, cold, warm, hot, rainy, snowy)
-Well. Now listen to the tape and tell me What’s the weather like in Sochi? (It’s warm but windy and cloudy)
IV Активизация навыков чтения и диалогической речи
-Now it’s time to role play the dialogues. Let’s read the conversation from your textbook p.37 ex. 14 . Who wants to read?
- Excellent. You will make up your own dialogues now. Use the Dialogue as a model. (Учитель предлагает учащимся составить и разыграть свои диалоги. Каждая пара получает карточку с названием города и в течении 2-3 минут готовит диалог, затем организуется прослушивание всех диалогов: St. Petersburg, Rome, Berlin, London, Omsk, Krasnodar, Paris, Moscow) Look at the map.
V Физ. минутка
- I can see you are tired. Let’s do exercises all together, stand up.
Up, down. Up, down
Which is the way
To London town?
Where? Where?
Up in the air,
Close your eyes-
And you are there.
VI Знакомство с правилом образования степеней прилагательных
-We have some guests at our lesson. Meet with them: the Sun, the Wind, the Man. Listen their story and guess what means their words? (дети разыгрывают рассказ «The Sun and the Wind» по ходу рассказа на доске появляются слова strong- stronger- the strongest, ребята переводят эти слова и определяют словообразовательные суффиксы)
- Thanks. You are very good.
VII Первичное закрепление введенного материала
- Образуйте сравнительную и превосходную степени следующих прилагательных: big, nice, small, short, hot, funny, strong, clean, warm, cold, long.
-You have some sentences on the blackboard and some adjectives are missing. Complete the sentences and write in your copy books.
Задание на доске:
1. A bear is ... than a hare. (big, bigger, the biggest)
2. A mouse is ... than a cow. (small, smaller, the smallest)
3. Bob is ... boy in his form. (short, shorter, the shortest)
4. Africa is ... place I know. (hot, hotter, the hottest)
5. A monkey is ... than a horse, (funny, funnier, the funniest)
6.
VIII Подведение итогов урока
- That's all for today. Will you stand up and recite our poem?
Holidays are over,
No more fun,
Holidays are over,
School has begun!
Your homework is on the blackboard. Your marks are …. See you on Mondays.
Автор: ефимченко ирина ильинична