«Сходинками дорослішання або таємниці майстерності» (Орієнтовна програма)
Пояснювальна записка
Шановні колеги! Малята, які прийшли сьогодні у дошкільний заклад, - це майбутні трудівники, яких ми прагнемо виростити працьовитими, успішними, здатними приносити користь суспільству.
А починати треба з того періоду, коли закладаються основи моральних якостей дитини, коли серце її відкрите для добра, чесності й справедливості, коли вона вчиться шанувати, любити, берегти.
С. Русова вважала: праця – основний засіб, завдяки якому знання фіксуються в дитячій свідомості, оскільки вони набуваються «через руку в розум», і саме завдяки праці виявляються творчі сили дитини. Педагог акцентувала увагу на тому, що «праця має завжди конкретне завдання, домагається реальних результатів», вона має бути доступною і не потребувати значних зусиль, не призводити до невдач і негативних емоцій.
Дошкільний заклад – перша сходинка на цьому шляху, метою якого є забезпечення гармонійного розвитку особистості дитини, її фізичного і психічного здоров’я, виховання ціннісного ставлення до природного й соціального довкілля, до самої себе, формування механізмів соціальної адаптації та творчого втілення в умовах життя в товаристві незнайомих дітей і дорослих. Тут дітей треба залучити до посильної праці – ручної, із самообслуговування, ознайомити їх з навколишнім світом, навчити шанувати працю й трудівників, розкрити перед ними суть різних професій дорослих. Дошкільна освіта як перша самоцінна ланка має гнучко реагувати на сучасні соціокультурні запити, збагачувати знання дитини необхідною якісною інформацією, допомагати їй реалізувати свій природний потенціал, орієнтуватися на загальнолюдські й національні цінності.
У старшій групі розширюються уявлення дітей про навколишній світ, збагачується їхній життєвий досвід. На цьому віковому етапі діти дізнаються про роботу колгоспників, робітників, які створюють машини, виготовляють меблі, шиють одяг, здобувають вугілля, працівників деяких установ культурно – побутового обслуговування населення (ательє, пошти, аптеки, бібліотеки, перукарні та ін.), знайомляться у яких сферах використовується комп’ютер.
Ефективність виховної роботи підвищується при використанні яскравої наочності, художнього слова, відео, урізноманітненні діяльності дітей.
У старшій групі доцільно проводити оглядові та узагальнюючі екскурсії, бесіди, використовувати відеоматеріали за темами. Значна роль відводиться творчим розповідям за уявними ситуаціями, дидактичним іграм, комп’ютерним технологіям.
Автор: Адажий Ирина Анатольевна